Friday State Track Meet Results

May 20, 2022 6:11am

1A Girls Distance Medley Relay Final

Newell-Fonda (Mia Walker, Mary Walker, Macy Sievers, Kierra Jungers) placed 16th in 4:30

Alta-Aurelia (Maria Kueny, Allison Watts, Brielle Engelmann, Nora Peterson) placed 10th in 4:26

 

Girls 1A 100 Meter Hurdles Preliminary

Alta-Aurelia's Allison Watts DNQ with a time of 16.54

 

1A Boys 4X200 Meter Relay Final

Newell-Fonda (Mason Dicks, Ryan Greenfield, Carter Sievers, Trey Jungers) finished 10th in a time of 1:33.28

 

1A Girls 4X200 Meter Relay Final

Newell-Fonda (Isabel Bartek, Macy Sievers, Mia Walker, Mary Walker) finished 6th in their heat but 7th overall in a time of 1:49.24

 

1A Girls High Jump

Newell-Fonda's Lindsey Wolf tied for 6th with a jump of 4-11

 

1A Girls 400 Meter Hurdles Final

Saint Mary's Danika Demers placed 8th in a time of 1:08.53 

Newell-Fonda's Emma Erickson finished in 23rd place in a time of 1:14.36

 

1A Boys Distance Medley Relay Final

Newell-Fonda (Wyatt Kreft, Trenton Struss, Jaron Vanderhoff, Bryan Brabec) placed 6th in a time of 3:40.93

Alta-Aurelia (Isaiah Powers, Preston McCoy, Braden Sonksen, Parker Buckendahl) placed 23rd in a time of 3:48.48

 

1A Girls 4X100 Meter Relay Preliminary

Newell-Fonda (Isabel Bartek, Macy Sievers, Mia Walker, Mary Walker) DNQ with a time of 52.73

 

1A Boys 4X100 Meter Relay Preliminary

Newell-Fonda (Trenton Struss, Trey Jungers, Ryan Greenfield, Wyatt Kreft) DNQ with a time of 44.73

 

2A Girls Discus

Ridge View's Katie Pickhinke placed 9th with a throw of 112-06

Pocahontas Area's Kristen Davis placed 19th with a throw of 99-01

 

1A Boys 4X400 Meter Relay Preliminary

Newell-Fonda (Mason Dicks, Carter Sievers, Jaron Vanderhoff, Trey Jungers) qualified for the finals placing 7th in a time of 3:32.04 The finals will take place Saturday at 4:20pm

Alta-Aurelia (Isaiah Powers, Braden Sonksen, Gavin Sleezer, Parker Buckendahl) DNQ with a time of 3:38.8

 

2A Boys 110 Meter Hurdles Preliminary

Manson Northwest Webster's Cael Collins DNQ with a time of 15.49

 

2A Girls 100 Meter Hurdles Preliminary

Ridge View's Rowen Jensen qualified for the finals with the 4th fastest time of 15.54 Finals are Saturday at 1:05pm

Manson Northwest Webster's Paige Condon DNQ with the 9th fastest time of 16.21

 

2A Boys Discus

Ridge View's Kolton Luscombe placed 6th with a throw of 148-08

OA-BCIG's Joel Nakazawa placed 15th with a throw of 135-03

South Central Calhoun's Jayden Soard placed 22nd with a throw of 115-02

 

3A Girls Long Jump

Storm Lake's Mackenzie Harder placed 18th with a jump of 16-02

 

2A Girls High Jump

Pocahontas Area's Addie Lawson didn't reach required height of 4-09 on her three attempts

 

2A Girls 4X200 Meter Relay Final

Ridge View (Hannah Ehrp, Shae Dutler, Rowen Jensen, Gabi Mason) finished 13th with a time of 1:49.48

East Sac County (Hannah Pudenz, Merideth Brown, Carly Fischer, Brooke Jergens) placed 23rd with a time of 1:51.79

Pocahontas Area (Allison Anderson, Amanda Davis, Jenna Vonnahme, Puritie Smith) placed 10th with a time of 1:48.77

 

2A Boys 400 Meter Hurdles Final

Sioux Central's Greg Peterson placed 2nd in a time of 55.10

 

2A Girls 400 Meter Hurdles Final

Sioux Central's Preslie Peterson placed 8th in a time of 1:06.88

Manson Northwest Webster's Paige Condon finished 13th in a time of 1:09.27

 

2A Boys Distance Medley Relay Final

Pocahontas Area (Chase Cook, Brandon Lenz, Josiah DeYoung, Jacob Gerdes) placed 17th in a time of 3:41.86

 

2A Girls 4X100 Meter Relay Preliminary

Ridge View (Hannah Ehrp, Shae Dutler, Kiara Dutler, Rowen Jensen) DNQ with a time of 52.00

East Sac County (Hannah Pudenz, Merideth Brown, Carly Fischer, Brooke Jergens) DNQ with a time of 52.09

Pocahontas Area (Allison Anderson, Amanda Davis, Tiffany Sheets, Puritie Smith) DNQ with a time of 52.06

 

2A Boys 4X100 Meter Relay Preliminary

OA-BCIG (Gabe Winterrowd, Beau Nieman, Beckett DeJean, Josh Peters) ran the 10th fastest time 44.14 but DNQ

 

2A Boys 4X400 Meter Relay Preliminary

Sioux Central (Max Adams, Carter Boettcher, Jacob Kueny, Greg Peterson) DNQ with a time of 3:31.94

Pocahontas Area (Josiah DeYoung, Chase Cook, Jacob Gerdes, Brandon Lenz) DNQ with a time of 3:29.59