Thursday State Track Meet Results

May 19, 2022 8:48am

1A Girls Shot Put

Newell-Fonda's Lexi Roberts placed 20th with a throw of 33-1

 

1A Girls 3,000 Meter Run

Alta-Aurelia's Nora Peterson placed 5th in a time of 11:03

 

1A Boys Long Jump

Newell-Fonda's Carter Sievers placed 3rd with a jump of 21-05.5

 

1A Girls 4X800 Meter Relay Final

Alta-Aurelia (Taylor Robertson, Shea Peterson, Breyer Anderson, Brielle Engelmann) finished in 20th place with a time of 10:46

 

2A Girls Shot Put

South Central Calhoun's Keira Hammen placed 8th with a throw of 36-05.25

 

2A Boys Long Jump

Manson Northwest Webster's Cael Collins placed 17th with a leap of 20-01.75

 

3A High Jump

Storm Lake's Trevor Turner finished tied for 6th with a jump of 6-02

 

2A Boys Shuttle Hurdle Relay Preliminary

Manson Northwest Webster (Ethan Egli, Matt Condon, Ian Kohnen, Cael Collins) DNQ, ran the 9th fastest time 1:02.41

 

2A Girls 3,000 Meter Run

Manson Northwest Webster's Alyssa Richman placed 9th in 11:31

Manson Northwest Webster's Preslie Oswald placed 11th in 11:42

Pocahontas Area's Kaitlynn Schuler placed 20th in 12:10

Ridge View's Jaycie Vohs placed 22nd in 12:18

 

2A Girls 200 Meter Dash Preliminary

East Sac County's Brooke Jergens DNQ ran 13th fastest time 27.40

 

2A Boys 200 Meter Dash Preliminary

East Sac County's Travis Schmitt DNQ ran a time of 23.49

 

2A Girls 4X800 Meter Relay Final

Sioux Central (Preslie Peterson, Morgan Christian, Allison Ehlers, Linnea Bloom) placed 13th in 10:27

Manson Northwest Webster (Aleksandria Aljets, Preslie Oswald, Alyssa Richman, Paige Condon) finished 19th in 10:35

Ridge View (Tatum Shepherd, Morgan Todd, Madison Stowater, Shae Dutler) placed 22nd in 10:47

 

2A Boys 4X800 Meter Relay Final

Sioux Central (Max Adams, Carter Boettcher, Ethan Mills, Jacob Kueny) placed 4th in 8:16

Pocahontas Area (Josiah DeYoung, Adam Axman, Ben Berte, Lucas Kopriva) placed 15th in 8:33

Ridge View (Tracin Price, Jake Breyfogle, Kyler Wunschel, Travis Wiese) placed 19th in 8:38

 

2A Girls 100 Meter Dash Preliminary

Sioux Central's Hadley Ayers DNQ with a time of 13.63

East Sac County's Brooke Jergens DNQ with a time of 13.16

Pocahontas Area's Amanda Davis DNQ with a time of 13.12 (9th fastest time)

 

3A Girls 100 Meter Dash Preliminary

Storm Lake's Mackenzie Harder DNQ with a time of 13.36

 

2A Boys 100 Meter Dash Preliminary

Sioux Central's Greg Peterson DNQ with a time of 11.51

 

3A Boys 100 Meter Dash Preliminary

Storm Lake's Joey Chanthavisouk DNQ with a time of 12.05

 

2A Girls 400 Meter Dash Final

OA-BCIG's Abby Winterrowd finished 16th with a time of 1:02

Pocahontas Area's Jenna Vonnahme placed 7th in a time of 1:00.7

 

2A Boys 400 Meter Dash Final

Pocahontas Area's Brandon Lenz placed 19th with a time of 52.3

Ridge View's Brody Deitering finished 18th with a time of 52.05

 

2A Girls Shuttle Hurdle Relay Preliminary

Sioux Central (Ryleigh Waldstein, Brynn Webber, Berkley Johannsen, Preslie Peterson) qualified for the finals with the 2nd fastest time 1:08.03  Finals will be held Saturday morning at 11:50am