2022 State Track And Field Qualifiers

May 15, 2022 4:43pm

Girls

Class 3A

Storm Lake

Mackenzie Harder 100 meter run and long jump

 

Class 2A

Sioux Central

Hadley Ayers 100 meter run

Linnea Bloom 1500 meter run

Preslie Peterson 400 hurdles

4X100 Shuttle Hurdle Relay--Ryleigh Waldstein, Brynn Webber, Berkley Johannsen, Preslie Peterson

4X800 Meter Relay--Preslie Peterson, Morgan Christian, Allison Ehlers, Linnea Bloom

 

Ridge View

Jaycie Vohs 3000 meter run

Rowan Jensen 100 hurdles

Katie Pickhinke discus

4X100 Meter Relay--Hannah Ehrp, Shae Dutler, Kiara Dutler, Rowen Jensen

4X200 Meter Relay--Hannah Ehrp, Shae Dutler, Rown Jensen, Gabi Mason

4X800 Meter Relay--Tatum Shepherd, Morgan Todd, Madison Stowater, Shae Dutler

 

East Sac County

Brooke Jergens 100 meter run and 200 meter run

4X100 Meter Relay--Hannah Pudenz, Merideth Brown, Carly Fischer, Brooke Jergens

4X200 Meter Relay--Hannah Pudenz, Merideth Brown, Carly Fischer, Brooke Jergens

 

Pocahontas Area

Amanda Davis 100 Meter Run

Jenna Vonnahme 200 Meter Run

Kaitlynn Schuler 3000 Meter Run

Addie Lawson High Jump

Kristen Davis Discus

4X100 Meter Relay--Allison Anderson, Amanda Davis, Tiffany Sheets, Puritie Smith

4X200 Meter Relay--Allison Anderson, Amanda Davis, Jenna Vonnahme, Puritie Smith

800 Spirnt Medley Relay--Allison Anderson, Amanda Davis, Jenna Vonnahme, Puritie Smith

 

OA-BCIG

Abby Winterrowd 400 Meter Run

 

South Central Calhoun

Chloe Judisch 800 Meter Run

Keira Hammen Shot Put

 

Manson Northwest Webster

Alyssa Richman 1500 Meter Run and 3000 Meter Run

Preslie Oswald 3000 Meter Run

Paige Condon 100 Hurdles and 400 Hurdles

4X800 Meter Relay--Aleksandria Aljets, Preslie Oswald, Alyssa Richman, Paige Condon

 

Class 1A 

Saint Mary's

Danika Demers 400 Hurdles

 

Newell-Fonda

Emma Erickson 400 Hurdles

Lindsey Wolf High Jump

Lexi Roberts Shot Put

4X100 Meter Relay--Isabel Bartek, Macy Sievers, Mia Walker, Mary Walker

4X200 Meter Relay--Isabel Bartek, Macy Sievers, Mia Walker, Mary Walker

800 Sprint Medley Relay--Isabel Bartek, Macy Sievers, Mia Walker, Mary Walker

Distance Medley Relay--Mia Walker, Mary Walker, Macy Sievers, Kierra Jungers

 

Alta-Aurelia

Nora Peterson 800 Meter Run, 1500 Meter Run, and 3000 Meter Run

Brielle Engelmann 800 Meter Run

Allison Watts 100 High Hurdles

4X800 Meter Relay--Taylor Robertson, Shea Peterson, Breyer Anderson, Brielle Engelmann

Distance Medley Relay--Maria Kueny, Allison Watts, Brielle Engelmann, Nora Peterson

 

 

Boys 

Class 3A

Storm Lake

Trevor Turner High Jump

Joey Chanthavisouk 100 Meter Run

 

Class 2A

Sioux Central

Greg Peterson 100 Meter Run and 400 Hurdles

Jacob Kueny 800 Meter Run

4X400 Meter Relay--Max Adams, Carter Boettcher, Jacob Kueny, Greg Peterson

4X800 Meter Relay--Max Adams, Carter Boettcher, Ethan Mills, Jacob Kueny

 

Pocahontas Area

Brandon Lenz 400 Meter Run

Adam Axman 1600 Meter Run

Jacob Gerdes 800 Meter Run

4X400 Meter Relay--Josiah DeYoung, Chase Cook, Jacob Gerdes, Brandon Lenz

4X800 Meter Relay--Josiah DeYoung, Adam Axman, Ben Berte, Lucas Kopriva

Distance Medley Relay--Chase Cook, Brandon Lenz, Josiah DeYoung, Jacob Gerdes

 

Ridge View

Brody Deitering 400 Meter Run

Kolton Luscombe Discus

4X800 Meter Relay--Tracin Price, Jake Breyfogle, Kyler Wunschel, Travis Wiese

 

East Sac County

Travis Schmitt 200 Meter Run

 

Manson Northwest Webster

Cael Collins 110 High Hurdels and Long Jump

Shuttle Hurdle Relay--Ethan Egli, Matt Condon, Ian Kohnen, Cael Collins

 

OA-BCIG

Joel Nakazawa Discus

4X100 Meter Relay--Gabe Winterrowd, Beau Nieman, Beckett DeJean, Josh Peters

 

South Central Calhoun

Jayden Soard Discus

 

 

Class 1A

Newell-Fonda

Carter Sievers Long Jump

4X100 Meter Relay--Trenton Struss, Trey Jungers, Ryan Greenfield, Wyatt Kreft

4X200 Meter Relay--Mason Dicks, Ryan Greenfield, Carter Sievers, Trey Jungers

4X400 Meter Relay--Mason Dicks, Carter Sieversr, Jaron Vanderhoff, Trey Jungers

Distance Medley Relay--Wyatt Kreft, Trenton Struss, Jaron Vanderhoff, Bryan Brabec

Sprint Medley Relay--Ryan Greenfield, Jaron Vanderhoff, Trey Jungers, Carter Sievers

 

Alta-Aurelia

4X400 Meter Relay--Isaiah Powers, Braden Sonksen, Gavin Sleezer, Parker Buckendahl

Distance Medley Relay--Isaiah Powers, Preston McCoy, Braden Sonksen, Parker Buckendahl