Friday State Track Results

May 16, 2019

Distance Medley Relay (G)

2A – Ridge View/River Valley – finished 15th in 4:27.11.  Team member Emerson Else talked afterward…

1A – Newell Fonda – finished 3rd in 4:20.52.  Team member Bailey Sievers talked afterward…

Distance Medley Relay (B)

2A – South Central Calhoun – STATE CHAMPIONS! Won with a time of 3:35.00

110 Meter Hurdles Preliminary

2A – Josh Van Hulzen – South Central Calhoun – finished 2nd in 15.00, qualifies for finals

2A – Cooper Christians – Pocahontas Area – finished 10th in 15.63, did not qualify for finals

2A – Mason Merkley – South Central Calhoun – finished 14th in 15.78, did not qualify for finals

100 Meter Hurdles Preliminary

2A – Jessica Sump – Pocahontas Area – finished 12th in 15.99, did not qualify for finals

2A – Jessica Flaherty – Alta Aurelia – finished in 16.59, did not qualify for finals

1A – Olivia Larsen – Newell Fonda – finished at 20.37, did not qualify for finals

1A – Danika Demers – SLSM – finished at 17.04, did not qualify for finals

4 x 200 Meter Relay (B) 

2A – Alta Aurelia – finished 19th in 1:32.95

1A – Sioux Central – finished 7th at 1:33.11

4 x 200 Meter Relay (G)

2A – OA-BCIG – finished 7th in 1:48.71.  Team member Anna Winterrowd talked afterward…

2A – Pocahontas Area – finished 12th in 1:49.87

1A – Sioux Central – finished 19th in 1:51.83

400 Meter Hurdles

2A – Ben Bergman – OA-BCIG – finished in 58.18

2A – Corey Cole – South Central Calhoun – finished in 58.42

2A – Mason Merkley – South Central Calhoun – finished in 1:00.09

1A – Danika Demers – SLSM – finished 4th in 1:06.07…

1A – Olivia Larsen – Newell Fonda – finished 19th in 1:12.04

1A – Ella Larsen – Newell Fonda – finished 21st in 1:12.27

4 x 100 Meter Relay Preliminary (G)

2A – OA-BCIG – finished 1st in 50.83, qualfied for finals.  

2A – Pocahontas Area – finished 20th at 53.61

2A – Alta Aurelia – finished 18th at 53.10

4 x 100 Meter Relay Preliminary (B)

2A – OA-BCIG – finished 5th in 44.20, qualified for finals.  Team member Cooper Dejean talked after…

2A – South Central Calhoun – finished 19th in 45.46, did not qualify for finals

2A – Pocahontas Area – finished 14th in 44.96, did not qualify for finals

1A – Sioux Central – finished 3rd in 44.34, qualified for finals

1A – Ridge View – finished 8th in 44.74, qualified for finals

4 x 400 Meter Relay Preliminary (G)

1A – Newell Fonda – finished 8th in 4:12.55, qualified for finals

1A – Sioux Central – finished 14th in 4:13.86, did not qualify for finals

4 x 400 Meter Relay Preliminary (B)

2A – Pocahontas Area – finished 4th in 3:27.31, qualified for finals

2A – South Central Calhoun – finished 16th in 3:30.29

High Jump

2A – Chandler Damewood – Alta Aurelia – finished 11th at 6-01

2A – Cole Corey – South Central Calhoun – finished tied for 15th at 5-11

2A – William Grote – OA-BCIG -finished tied for 15th at 5-11

1A – Dawson Miller – SLSM – finished 12th at 6-01

2A – Kirsten Dausel – OA-BCIG – finished 18th at 4-08

2A – Kaylynn Ridgely – South Central Calhoun – No height

2A – Kaylee Shivers – Pocahontas Area – finished 6th at 5-04

2A – Sydney Durbin – OA-BCIG – finished 7th at 5-02

Discus

2A – Nick Gaes – Alta Aurelia – finished 7th at 141-01